Helyreállító sebészet


Tájékoztató a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet Gyermeksebészeti és Traumatológiai Osztályának helyreállító sebészeti profiljáról

Bevezetés

A Helyreállító Sebészeti Részleg a gyermekkori plasztikai sebészeti beavatkozásokra szakosodott. A gyermek plasztikai sebészet hazánkban kifejezetten ritka és komplex szakterület. Részlegünk országos és határokon átívelő ellátási területtel közel 15 éves múltra tekint vissza. Az utóbbi években nőtt a speciális kezelések iránti igény, így a részleg szolgáltatásai és pácienseinek köre folyamatosan bővült. Elköteleztük magunkat a nemzetközi ajánlásoknak is megfelelő képzettségű szakorvosok alkalmazása, valamint magas színvonalú, gyermek- és családbarát ellátás mellett. Ahogyan a gyermekgyógyászat és a felnőtt belgyógyászat közé sem tehető egyenlőségjel, a gyermek plasztikai sebész munkája is lényegesen eltér a felnőtt plasztikai sebészétől.

Gyermeknél előforduló helyreállító sebészeti problémák

A veleszületett vagy szerzett okból testi rendellenességgel élő gyermek és családja számos lelki és szociális nehézséggel küzd. Ez hatással van a gyermek jövőbeli személyes és társas kapcsolataira. Gyakran elszigetelődik, és elkerüli a közösséget. Betegségei nemcsak testét, hanem lelkét is megviselik. A helyreállító sebészet célja, hogy a fenti problémákat amennyire csak lehet, kiküszöbölje. A rekonstrukciós eljárások célja, hogy elősegítsék a kis betegek egészséges kamaszokká, majd felnőttekké válását, javítva ezzel társadalmi beilleszkedésüket, önértékelésüket és mindennapi életüket, egyúttal csökkentik a családok lelki és szociális terhelését.

A gyermekek ellátása számos szempontból eltér a felnőttekétől:

Gyermekeknél más típusú kommunikáció szükséges; szerveik, élettani és anatómiai felépítésük eltér a felnőttekétől; testméretük és növekedésük miatt speciális megközelítést igényelnek; továbbá az életkorukra jellemző betegségek miatt más műtéti technikákra lehet szükség.

A gyermek helyreállító plasztikai sebészet főbb feladatai:

Ide tartozik a fejlődési rendellenességek korrekciója, valamint sérülések és műtétek utáni állapotok helyreállítása. A helyreállító sebészet a test funkcionális károsodásainak, illetve anatómiai eltéréseinek javítását, míg az esztétikai sebészet a forma, a megjelenés és a test strukturális eltéréseinek korrekcióját végzi. A gyermek plasztikai sebészet lényege, hogy a helyreállító és az esztétikai rekonstrukciós megoldások szorosan összekapcsolódnak, kiegészítik egymást, és együtt járulnak hozzá a gyermek állapotának javításához.

Ide tartozik a fejlődési rendellenességek korrekciója, valamint a sérülések és műtétek utáni állapotok helyreállítása. A helyreállító sebészet célja a test funkcionális károsodásainak és anatómiai eltéréseinek javítása, míg az esztétikai sebészet a megjelenés és a test strukturális eltéréseinek korrekciójára fókuszál. A gyermek plasztikai sebészetben a helyreállító és az esztétikai megoldások szorosan összekapcsolódnak, kiegészítik egymást, így együtt járulnak hozzá a gyermek állapotának javításához.

Gyakori helyreállító sebészeti problémák

Lágyrész rekonstrukciókra veleszületett rendellenesség vagy szerzett betegség miatt lehet szükség.

Ilyen például a veleszületett nagy méretű vagy óriás anyajegyek eltávolítása, veleszületett bőrhiányok és lefűződési hegek műtéti kezelése, fülkagylók részleges teljes vagy részleges hiányainak pótlása, emlő fejlődési rendellenességek korrekciója, funkcionálisan és esztétikailag kiemelt jelentőségű testtájon lévő elváltozások kimetszése stb. A szerzett betegségek miatt végrehajtott beavatkozások lehetnek példáulégési vagy egyéb baleseti sérülések, fertőzések, daganatok, nyomási fekélyek miatt létrejött lágyrészhiányok pótlása, hegek eltávolítása.

Ilyen például a veleszületett nagy méretű vagy óriás anyajegyek eltávolítása, bőrhiányok és lefűződési hegek műtéti kezelése, a fülkagylók részleges vagy teljes hiányainak pótlása, az emlő fejlődési rendellenességeinek korrekciója, illetve a funkcionálisan és esztétikailag fontos testtájak elváltozásainak kimetszése. A szerzett betegségek miatt végrehajtott beavatkozások közé tartoznak például az égési vagy egyéb baleseti sérülések, fertőzések, daganatok, nyomási fekélyek miatti lágyrészhiányok pótlása és hegek eltávolítása.

2021-ben, országos hiánypótló céllal, kidolgoztunk egy kezelési eljárást a kamaszkori jóindulatú emlődaganatok (fibroadenoma) sebészeti kezelésére, mely a nemzetközi szakirodalmi iránymutatásain alapul.

A gyermekeknél előforduló plasztikai problémák között szerepelnek a végtagokon végzett helyreállító műtétek, például kézfejlődési rendellenességek vagy trauma utáni kompozit rekonstrukciók.

A fenti példák azt mutatják, hogy a rekonstrukciós sebészet nagyon sokféle beavatkozást foglal magában. Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy nem minden gyermek plasztikai sebész ugyanannyira járatos az összes felsorolt kórkép ellátásában. Ezért tartjuk fontosnak, hogy a különböző szakemberek és szakterületek csapatmunkában együttműködjenek hiszen csak így valósítható meg a gyermek páciensek korszerű ellátása. Gyermek plasztikai sebészeink folyamatosan figyelemmel kísérik a legújabb innovációkat és nemzetközi szakmai javaslatokat, hogy pácienseink mindig a legjobb kezelést kapják.

A diagnózis folyamata

Kiemelten figyelünk arra, hogy a gyermek korára jellemző sajátosságokat szem előtt tartva, a műtéti stratégiát és a hosszú távú kezelési tervet a gyermek, a szülők és a társszakmák bevonásával alakítsuk ki. A multidiszciplináris (több szakterületet érintő) ellátást igénylő betegeink gyógyítása során nagy segítséget jelent országos intézeti hátterünk, amelyben a gyermekellátás minden szakterülete megtalálható.

A konzultáció során először testi (fizikális) vizsgálatot végzünk, és tisztázzuk a panasz, betegség eredetét. Szükség lehet ún. képalkotó vizsgálatokra (pl. ultrahang, röntgen, MR, CT), illetve laborvizsgálatokra is, hiszen fontos, hogy a műtéti kezelés előtt pontos képet kapjunk a gyermek állapotáról. Ezen vizsgálatok alapján, figyelembe véve a szükségleteket, lehetőségeket és gyakorlati szempontokat, meghatározzuk a gyermek számára legjobb kezelési módot.

Helyreállító sebészeti beavatkozások

Esztétikai korrekció: Célja a test strukturális eltéréseinek javítása, átformálása, különösen olyan elváltozások esetén, amelyek pszicho-szociális zavart okozhatnak. Ilyen például a hegek, nagyméretű és óriás anyajegyek eltávolítása, fülkagylók, emlők alaki eltéréseinek korrekciója, kontúregyenetlenséget okozó lágyrészhiányok pótlása.

Funkcionális helyreállítás: Célja a test működését érintő – akár született, akár szerzett – sebészeti problémák javítása, károsodások helyreállítása. Ilyen például fejlődési rendellenességek, baleseti sérülések, fertőzések, tumorok vagy műtétek utáni lágyrészhiány korrekciója. Az elsődleges cél a funkciók és képességek megőrzése, helyreállítása.

Az orvosok minden esetben átfogóan és részletesen tájékoztatják a szülőket és pácienseket a beavatkozásról és annak kockázatairól.

Posztoperatív ellátás

Rehabilitáció

A részlegen gyógyított betegségek és a szakterület jellegéből adódóan a kezelés és utánkövetés számos esetben éveket vesz igénybe. A cél az, hogy a gyermekek minél előbb visszatérjenek a mindennapi életükhöz és az iskolai, közösségi tevékenységekhez.

Szövődmények és kockázatok

Lehetséges szövődmények

Mint minden sebészeti beavatkozás esetén, a helyreállító sebészeti műtétek során is előfordulhatnak szövődmények, mint például fertőzés, vérzés vagy az altatással kapcsolatos problémák, egyéni sajátosságok okán kóros hegképződések, szöveti reakciók. Az adott szakterület orvosai minden esetben részletesen tájékoztatják a szülőket ezekről a kockázatokról és arról, hogyan lehet minimalizálni azokat.

Ugyanakkor, fontos megjegyezni, hogy a szövődmények súlya és a páciensre háruló kockázat az egyes szakterületek és betegségek esetén nem azonos.

Egy gyakori sebészeti megbetegedés – például a vakbélgyulladás – kezelése esetén is számolni kell szövődményekkel. A helyreállító sebészeti beavatkozások esetében, ahol a műtét hiánya nem eredményez egészségkárosodást (az elváltozás elsősorban esztétikai jellegű, bár jelentős lelki terhet okozhat), a műtét során vagy azt követően bekövetkező szövődményeket magasabb kockázati kategóriába kell sorolni.

A kockázatok kezelése

A kórház szigorú protokollokat követ a fertőzések megelőzése érdekében, és a legmodernebb technológiákat alkalmazza a kockázatok csökkentésére. Az orvosi csapat tapasztalata, szaktudása és folyamatos képzése biztosítja, hogy a gyermekek a lehető legjobb ellátást kapják.

Záró gondolatok

A Helyreállító Sebészeti Részleg elkötelezett amellett, hogy a gyermekek a legmagasabb szintű ellátásban részesüljenek. A szülőknek adott átfogó tájékoztatás és támogatás segít abban, hogy a családok bízhassanak a kezelés és a műtéti ellátás minőségében. Az orvosi csapat mindent megtesz annak érdekében, hogy a gyermekek gyorsan és teljes mértékben felépüljenek, és élvezhessék az egészséges, boldog gyermekkort. Fontosnak tartjuk, hogy a funkcionális és esztétikai szempontból is kockázatos esetekben a helyreállító sebészeti műtétek szakmailag megalapozott módon és tervezetten történjenek.Biztosítjuk, hogy a műtéteket és kezeléseket az adott területen kellő gyakorlattal rendelkező szakember végezze, rendelkezésre álljanak a megfelelő infrastrukturális feltételek, valamint elérhetőek legyenek a gyermekek ellátásához szükséges társszakmák is.