Térdsebészet

Tájékoztató a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet Gyermeksebészeti és Traumatológiai Osztályának térdsebészeti profiljáról
Bevezetés
A térdízület testünk legnagyobb, legbonyolultabb és egyben legsérülékenyebb ízülete. Gyermekkorban a fokozott mozgásigény, az aktív sporttevékenység és szabadidős testmozgás fellendülése miatt a térdsérülések egyre gyakoribbá válnak.
Térdsebészeti problémák
Gyakori térdsebészeti problémák
A gyermekkori térdsérülések közül a leggyakoribb műtéti ellátást igénylő sérülés a térdkalács ficam. Térdkalács ficamnak azt nevezzük, amikor a térdkalács elhagyja eredeti helyét, a combcsont elülső részén lévő vájulatot és a középvonalhoz képest oldalirányba – általában kifelé – mozdul el. A ficam során az ízületet alkotó csontok porcfelszínei sérülhetnek, létrejöhet porcos-csontos törés a térdkalácson vagy a combcsonton, illetve gyakran észlelhető a belső térdkalács-stabilizáló szalag szakadása is.
Ritkább, de az utóbbi években megnőtt az elfordulása a belső vagy külső gyűrűporc-sérüléseknek és a keresztszalag-szakadásoknak. Általában az elülső keresztszalag sérül, míg a hátsó keresztszalag sérülése ritka. A keresztszalag-sérülés mellé gyakran társul gyűrűporc-szakadás is. Ritka, de tipikus tinédzserkori sérüléstípus az elülső keresztszalag csontos kiszakadása. Ilyenkor az elülső keresztszalag egy csontos darabbal kiszakad a sípcsonton való tapadásáról. Műtéti ellátást igénylő oldalszalag-szakadás gyermekkorban elég ritka.
A diagnózis folyamata
A diagnózis felállítása a sérülés mechanizmusának tisztázásával és fizikális vizsgálattal kezdődik. Fontos a sérülés pontos mechanizmusának tisztázása, mert már ebből következtetni tudunk a várható sérülésekre. Fizikális vizsgálat során ízületi vérgyülem, szalagsérülés okozta instabilitás és a térd elakadását okozó gyűrűporc-sérülés észlelése esetén sürgős képalkotó vizsgálatok elvégzése szükséges. A képalkotó vizsgálatok közül leggyakrabban röntgen- és MR-vizsgálatot végzünk.
Kórházunkban 2021 elején kezdte meg működését a térd munkacsoportunk, amelynek tagjai traumatológus, ortopédus és radiológus. Heti rendszerességgel végezzük közösen az elkészült képalkotó vizsgálatok kiértékelését és kezelés tervek felállítását.
Térdsebészeti beavatkozások
Minimálisan invazív sebészet
Minden térdsebészeti műtét diagnosztikus térdtükrözéssel kezdődik, amely egy minimálisan invazív sebészeti eljárás. Ez a beavatkozás altatásban végzett műtét, amely során a térdízületet nem tárjuk fel, hanem 1 cm-es kis metszéseken keresztül kamerát és különböző eszközöket vezetünk az ízületbe. A kamera által közvetített képet egy monitoron nézve végigvizsgáljuk a térdízületet, és pontosan megállapítjuk az esetleges sérüléseket. A bevezetett eszközök segítségével az észlelt sérüléseket ellátjuk. A modern technikának köszönhetően lehetőségünk nyílt térdtükrözés során a gyűrűporc-szakadások megvarrására, elülső keresztszalag csontos kiszakadásának visszarögzítésére, keresztszalag pótlására, levált porcos-csontos darab eltávolítására, bizonyos esetekben a levált darab visszarögzítésére.
Az eljárás előnye, hogy kis bemetszéseken keresztül elvégezhetők a műtétek, ezáltal kisebbek lesznek a hegek, gyorsabb felépülés várható, kevesebb fájdalommal jár, és nem utolsósorban csökkenti a fertőzéses szövődmények kockázatát.
Nyílt sebészeti eljárások
Bizonyos esetekben nyílt sebészeti eljárásokra van szükség, amelyek nagyobb bemetszéseket igényelnek. Ezek az eljárások általában komplexebb problémák esetén alkalmazhatók, és hosszabb felépülési időt igényelnek. Ilyen beavatkozás például a térdkalácsficam során levált porcos-csontos darab visszarögzítése felszívódó implantátum segítségével. A térdkalácsficamos gyermekeknél nagy hangsúlyt fektetünk a hajlamosító tényezők feltárására az MR-vizsgálat kiértékelése során. A műtét során igyekszünk korrigálni a hajlamosító tényezőket, például a combizomzat húzóerejének a helyes irányba állítását vagy a belső térdkalács-stabilizáló szalag pótlását.
Posztoperatív ellátás
Rehabilitáció
A műtétet követően szükség lehet térdrögzítő (brace) használatára, illetve a sérülés típusától és az adott ellátástól függően a végtag tehermentesítésére, általában 4-6 hétig. A rögzítést követően minden esetben számolnunk kell a combizomzat bizonyos fokú sorvadásával, illetve a térdízület mozgástartományának beszűkülésével. Emiatt a gyermek megfelelő rehabilitációja érdekében több hónapos gyógytornára van szükség.
Szövődmények és kockázatok
Lehetséges szövődmények
Mint minden sebészeti beavatkozás esetén, a térdsebészeti műtétek során is kialakulhatnak szövődmények, például fertőzések, vérzések vagy altatással kapcsolatos problémák. Ritka és súlyosabb szövődmény lehet a műtétet követően kialakuló ízületi hegesedés, amely merev térdízületet és jelentős mozgásbeszűkülést okozhat.
A kockázatok kezelése
A fertőzések megelőzése érdekében maximálisan betartjuk a sterilitási szabályokat. A beavatkozások nagy részét a legmodernebb technológiákat alkalmazva, minimálisan invazív módon végezzük.
Záró gondolatok
A gyermekkori térdsérülések egyre gyakoribbá válnak az egyre szélesebb körben elterjedt szabadidős tevékenységek, a rendszeres sportolás és a gyermekek mozgékonysága miatt, valamint a modern képalkotó diagnosztikának köszönhetően egyre több sérülést diagnosztizálunk. Kórházunk térd munkacsoportja biztosítja a térdsérült gyermekek magas színvonalú ellátását.